ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის საერთაშორისო ოლიმპიადას უმასპინძლა
ქუთაისის ოპერის თეატრში ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის საერთაშორისო ოლიმპიადის გამარჯვებულების დაჯილდოება და საზეიმო დახურვა გაიმართა. ღონისძიებაზე ოქროს, ვერცხლისა და ბრინჯაოს მფლობელი ახალგაზრდები გამოვლინდნენ.  ასევე დასახელდნენ საპატიო სიგელის მფლობელები და სხვადასხვა ნომინაციაში გამარჯვებულები.
ოქროს მედლის მფლობელები ბრაზილიის, ბულგარეთის, კანადის გერმანიის, ინდოეთის, ირანის, ყაზახეთის, კორეის, რუმინეთის, სინგაპურისა და აშშ-ის წარმომადგენლები გახდნენ.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული სპეციალური პრიზი თეორიულ ასტროფიზიკაში კანადელ იეჰუნ ჰუს, ხოლო საქართველოს ეროვნული ასტროფიზიკური  ობსერვატორიის სპეციალური პრიზი დაკვირვებით ასტრონომიაში კი ინდოეთის წარმომადგენელს გადაეცა.
ოლიმპიადა წარმატებით დაასრულა საქართველოს ნაკრებმა. ორი ქართველი მონაწილე ბრინჯაოს მედლის მფლობელი გახდა, ორს კი საპატიო სიგელი გადაეცა.
,,ძალიან გვიხარია, რომ ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის საერთაშორისო ოლიმპიადაზე  საქართველოს ნაკრებმა მიაღწია განსაკუთრებულ წარმატებას. ნაკრების ხუთი წევრიდან ოთხმა აიღო სპეციალური ჯილდო. ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც ოლიმპიადა მასპინძლობს საქართველო. იმედი გვაქვს, ასეთი ღონისძიებები ახალგაზრდებს  პროფესიულ განვითარებაში დაეხმარება.“-აღნიშნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ.
,,შეჯამდა ოლიმპიადის გავლილი ყველა აქტივობა. დაჯილდოვდნენ საპრიზო ადგილებზე გასული მონაწილეები. უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს მხრიდან ღონისძიების ორგანიზებამ ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის საერთაშორისო საზოგადოების დიდი მოწონება დაიმსახურა.“-განაცხადა ოლიმპიადის საორგანიზაციო კომიტეტის წევრმა  გიორგი ხომერიკმა.
ასტრონომიისა და ასტროფიზიის საერთაშორისო ოლიმპიადას ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა. მასში მონაწილეობა მიიღო 250 ახალგაზრდამ მსოფლიოს 46 ქვეყნიდან.  დამამთავრებელი კლასების წარმატებულმა მოსწავლეებმა, სხვადასხვა სირთულის ამოცანებზე ერთი კვირის განმავლობაში იმუშავეს.
IOAA-ს მთავარი მიზანია ასტრონომიისა და მასთან დაკავშირებული STEM საგნების მიმართ მზარდი ინტერესის ხელშეწყობა, განსაკუთრებით ახალგაზრდების განათლების გზით და სხვადასხვა ქვეყნებს შორის საერთაშორისო კონტაქტების ჩამოყალიბებისა და სკოლებში ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის პოპულარიზაციის მიზნით.
ოლიმპიადის მხარდამჭერები არიან ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნული ასტროფიზიკური ობსერვატორია, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერია და იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაცია.

International Olympiad on Astronomy and Astrophysics Held at Kutaisi International University
An awarding and closing ceremony for the winners of the International Olympiad on Astronomy and Astrophysics was held at the Kutaisi Opera and Ballet Theater. The event revealed the young people who won gold, silver and bronze. The holders  of honorary diplomas and winners in various nominations were also named.
Gold medal winners were from Brazil, Bulgaria, Canada, Germany, India, Iran, Kazakhstan, Korea, Romania, Singapore, and the United States.
A special prize in theoretical astrophysics from Kutaisi International University was awarded to Canada’s Yehun Hu and a special prize in observational astronomy from the National Astrophysical Observatory of Georgia went  to India.
The Georgian team successfully completed the Olympiad. Two Georgian participants won bronze medals and two were awarded honorary diplomas. .
“We are very pleased that the Georgian national team achieved particular  success at the International Olympiad on Astronomy and Astrophysics. Four of the five team members received a special award. This is the first time the Olympiad has been hosted by Georgia. We hope that such events will help young people in their professional development,” – noted Alexandre Tevzadze, the Rector of Kutaisi International University.
“The results of all activities  of the Olympiad were summed up. The participants, who took prizes, were awarded. It should be noted that the organization of the event by Georgia was highly appreciated by the International Society of Astronomy and Astrophysics,” said Giorgi  Khomeriki, a member of the Olympiad organizing committee.
The International Olympiad on Astronomy and Astrophysics was hosted by Kutaisi International University. 250 young people from 46 countries took part in it. Invested  graduate students worked for a week on tasks of varying difficulty.
The main goal of the IOAA is to promote the growing interest in Astronomy and related STEM subjects, especially through the general education of young people, and enhancing the development of international contacts among different countries in promoting Astronomy and Astrophysics in schools.
The organizers of the Olympiad are the Kutaisi International University, the Evgeni Kharadze National Astrophysical Observatory of Georgia, the Ministry of Education and Science of Georgia, the Municipality of Kutaisi and the Imereti State Representative  Administration.