ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის საერთაშორისო ოლიმპიადა საზეიმოდ გაიხსნა
საზეიმო ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს: ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზააძემ, ილიმპიადის პრეზიდენტმა გრეგ სტაქოვსკიმ, ქალაქ ქუთაისის მერმა იოსებ ხახალეიშვილმა, ფონდი ქართუს პროექტების დირექტომა ვახტანგ ცაგარელმა,  დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა და მონაწილე გუნდებმა.
ღონისძიების მონაწილეებს დისტანციურ რეჟიმში განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი მიესალმა. მიხეილ ჩხენკელმა საქართველოში საერთაშორისო ოლიმპიადის ჩატარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა, მადლობა გადაუხადა ტურნირის ორგანიზატორებს და მოსწავლეებს ოლიმპიადაზე წარმატებული ასპარეზობა უსურვა.
მოხარული ვარ, რომ დღეს 46 ქვეყნის 250-მდე მოსწავლეს სწორედ ამ ჭეშმარიტად ევროპულ, საერთაშორისო სტანდარტის მქონე უნივერსიტეტში ვმასპინძლობთ, სადაც ოლიმპიადის მონაწილეებს ექნებათ საშუალება, კომფორტულ და მეგობრულ გარემოში გამოავლინონ თავიანთი ცოდნა და შესაძლებლობები“-განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.  (ვრცლად: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13121&lang=geo )
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ მისასალმებელ სიტყვაში ხაზი გაუსვა მეცნიერების მნიშვნელობას და ახალგაზრდების დაინტერესებას ასტროფიზიკითა და ასტრონომიით. რექტორმა წარმატება უსურვა მონაწილე გუნდებს, რომლებსაც  ერთი კვირის განმავლობაში საკმაოდ ინტენსიური მუშაობა მოუწევთ.“ აღნიშნული ოლიმპიადა საქართველოში პირველად ტარდება და მასში მონაწილეობას სხვადასხვა ქვეყნების გუნდი იღებს. ახალგაზრდები ერთმანეთს შეეჯიბრებიან ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის ამოცანებში და ჩვენ მოხარული ვართ რომ ამ ღონისძიებას ქუთაისში , ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი მასპინძლობს,” - აღნიშნა ალექსანდრე თევზაძემ.
ოლიმპიადის ადგილობრივი საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარის გიორგი ხომერიკის თქმით IOAA ერთი კვირა გასტანს. სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლებისთვის მშობლიურ ენაზე გადაითარგმნება ამოცანები და შემდეგ გუნდები უკვე სხვადასხვა ტიპის დავალებებზე დაიწყებენ მუშაობას.
საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადა 2007 წლიდან იმართება და მასში ტრადიციულად დამამთავრებელი კლასების წარჩინებული მოსწავლეები მონაწილეობენ.
ოლიმპიადის ფარგლებში ქუთაისს 39 ქვეყნის 45 გუნდი ეწვია, 7 ქვეყნის გუნდი კი ონლაინ რეჟიმში ჩაერთვება ასპარეზობას. მოსწავლეები ერთი კვირის განმავლობაში იმუშავებენ სხვადასხვა სირთულის ამოცანებზე, ჯგუფურად და ინდივიდუალურად ამოხსნიან მიცემულ  დავალებებს და გამოსცდიან საკუთარ ცოდნას ასტრონიმიაში.
გამარჯვებული გუნდი  საერთაშირისო ჟიურის მიერ 21 აგვისტოს, ქუთაისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში გამოვლინდება.
ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის საერთაშორისო ოლიმპიადა - IOAA წელს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მხარდაჭერით ტარდება. 350 სტუმარი და IOAA-ს დელეგატი ერთი კვირის განმავლობაში KIU-ს კამპუსზე იცხოვრებს და ოლიმპიადის ფარგლებში დაგეგმილ საინტერესო ღონისძიებებშიც მიიღებს მონაწილეობას. მონაწილეებისთვის ასევე დაგეგმილია სხვადასხვა სახის შემეცნებითი პროგრამა და საინფორმაციო ტური.
რიგით მეთხუტმეტე ოლიმპიადაში, წელს საქართველოს ეროვნული ნაკრებიც იღებს მონაწილეობას. გუნდის წევრებმა გასულ წელს წარმატებით იასპარეზეს სხვადასხვა კონკურსსა და ოლიმპიადაში, ხოლო 2021 წელს ახალგაზრდა ფიზიკოსთა ტურნირში ოქროს მედალი მოიპოვეს.
IOAA-ს მასპინძელი ქვეყნის ვინაობა ტრადიციულად რამდენიმე წლით ადრე ხდება ხოლმე ცნობილი. პანდემიიდან გამომდინარე 2020 და 2021 წელს ოლიმპიადა ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა, ხოლო 2022 წელს  ღონისძიების ჩატარება უკრაინაში იყო დაგეგმილი. თუმცა, საერთაშორისო აღმასრულებელი კომიტეტისა და უკრაინის საორგანიზაციო კომიტეტის თხოვნის საფუძველზე ოლიმპიადას პირველად მისი ისტორიის განმავლობაში საქართველო უმასპინძლებს.
IOAA-ს მთავარი მიზანია ასტრონომიისა და მასთან დაკავშირებული STEM საგნების მიმართ მზარდი ინტერესის ხელშეწყობა, განსაკუთრებით ახალგაზრდების განათლების გზით და სხვადასხვა ქვეყნებს შორის საერთაშორისო კონტაქტების ჩამოყალიბებისა და სკოლებში ასტრონომიისა და ასტროფიზიკის პოპულარიზაციის მიზნით.
ოლიმპიადის მხარდამჭერები არიან ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, ევგენი ხარაძის საქართველოს ეროვნული ასტროფიზიკური ობსერვატორია, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერია და იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაცია.

Opening of the International Olympiad on Astronomy and Astrophysics Held
On August 14 in the Kutaisi Opera and Ballet Theater a opening ceremony of the International Astronomy and Astrophysics Olympiad was held.
Rector of the Kutaisi International University Alexandre Tevzadze, President of the Olympiad Greg Stachowski, Mayor of Kutaisi Ioseb Khakhaleishvili, Director of Cartu Foundation projects Vakhtang Tsagareli, representatives of diplomatic corps and participating teams took part in the ceremony.
Minister of Education and Science Mikheil Chkhenkeli welcomed the participants of the event remotely. Mikheil Chkhenkeli spoke about the importance of the International Olympiad in Georgia, thanked the organizers of the tournament and wished the students success at the Olympiad.
“I am glad that today we are hosting about 250 students from 46 countries in this truly European, meeting international standards university where the participants of the Olympiad will have a chance to show their knowledge and abilities in a comfortable and friendly environment”,  said Mikheil Chkhenkeli. (Read more: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13121&lang=geo)
Rector of Kutaisi International University, Alexandre  Tevzadze, in his welcoming speech emphasized the importance of science and the interest of young people to astrophysics and astronomy. The Rector wished success to the participating teams who have to work quite intensively during the week. This is the first time this Olympiad has been held in Georgia, and teams from different countries are participating. “Young people will compete against each other in tasks in astronomy and astrophysics, and we are glad that Kutaisi International University is holding this event in Kutaisi,” said Alexandre  Tevzadze.
According to Giorgi Khomeriki, chairman of the local organizing committee of the Olympiad, the IOAA will last one week. The tasks will be translated into the native language for representatives of different countries, and then teams will start working on different types of tasks.
The International Educational Olympiad has been held since 2007 and traditionally involves high school honors graduates.
As part of the Olympiad, 45 teams from 39 countries visited Kutaisi, and teams from 7 countries will compete online. For one week, students will work on problems of varying complexity, solve assigned problems in groups and individually, and test their knowledge of astronomy.
The winning team will be announced by the international jury on August 21 at the Kutaisi Opera and Ballet Theater.
The International Olympiad on  Astronomy and Astrophysics - IOAA is held this year with the support of Kutaisi International University. The 350 guests and delegates of the IOAA will stay at the KIU campus for a week and take part in interesting activities planned in the framework of the Olympiad. Various educational programs and informational tours are also planned for participants.
This year the national team of Georgia also takes part in the 15th Olympiad. The team members successfully competed in various competitions and Olympiads last year, and in 2021 they won a gold medal in the Young Physicists Competition.
The host country of the IOAA is traditionally announced several years in advance. Because of the pandemic, the 2020 and 2021 Olympiad were held online, and the 2022 event was planned to be held in Ukraine. However, at the request of the International Executive Committee and the Organizing Committee of Ukraine, Georgia will host the Olympiad for the first time in its history.
The main goal of the IOAA is to promote the growing interest in Astronomy and related STEM subjects, especially through the general education of young people, and enhancing the development of international contacts among different countries in promoting Astronomy and Astrophysics in schools.
The organizers of the Olympiad are Kutaisi International University, Eugene Kharadze National Astrophysical Observatory of Georgia, Ministry of Education and Science of Georgia, Kutaisi Municipality City Hall and Imereti State Representative  Administration.