ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ჭიათურის მულტიფუნქციური ცენტრის ერთობლივი პროექტის მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა
24/06/2022
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) ჭიათურის მულტიფუნქციური ცენტრის მოსწავლეებს უმასპინძლა, რომლებმაც მათემატიკისა და კომპიუტერული მეცნიერების ერთობლივი სასწავლო კურსი წარმატებით დაასრულეს.
ღონისძიების ფარგლებში პროექტის მონაწილე 20-მდე უფროსკლასელს სერტიფიკატი გადაეცა. მათ ასევე კამპუსის ტური ჩაუტარდათ. ახალგაზრდები KIU-ს საუნივერსიტეტო ქალაქს გაეცნენ.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და ჭიათურის მულტიფუნქციურ ცენტრს შორის თანამშრომლობა 2021 წელს დაიწყო. იგი მიზნად ისახავს რეგიონის მოსწავლეებისთვის უმაღლეს განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ბაზარზე მოთხოვნადი პროფესიების პოპულარიზაციას და ახალგაზრდების დასაქმების ხელშეწყობას.
აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და ჭიათურის მულტიფუნქციური ცენტრი მათემატიკისა და კომპიუტერული მეცნიერების მიმართულებით ერთობლივ სასწავლო პროგრამას რვა თვის განმავლობაში ახორციელებდნენ. სწავლების პროცესს KIU-ს პროფესორები გიორგი ონიანი და ია მოსაშვილი უძღვებოდნენ.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კანცლერის მაგდა მაღრაძის თქმით, KIU-მ და ჭიათურის მულტიფუნქციურმა ცენტრმა რეგიონის აბიტურიენტებსა და მოსწავლეებს საინფორმაციო ტექნოლოგიებსა და მათემატიკაში სპეციალური მოსამზადებელი კურსი შესთავაზეს, რათა ახალგაზრდები უნივერსიტეტში ჩასაბარებლად სათანადოდ მომზადებულიყვნენ.
„ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ახალი ინიციატივა და თანამშრომლობა გახლავთ, რომელიც წელს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და ჭიათურის მულტიფუნქციურ ცენტრს შორის დაიწყო. პროექტის მიზანი გახლავთ, რეგიონში მცხოვრებ მოსწავლეებს საშუალება მივცეთ, მოემზადონ უმაღლეს სასწავლებელში ჩასაბარებლად. ამით ჩვენ ვცდილობთ, რეგიონში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის განათლებაზე ხელმისაწვდომობა გავზარდოთ“, - აღნიშნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კანცლერმა მაგდა მაღრაძემ.
„ჯორჯიან მანგანეზის“ ადმინისტრაციულმა დირექტორმა თეიმურაზ ხონელიამ ახალგაზრდებს კურსის დასრულება მიულოცა და აღნიშნა, რომ კომპანია პროექტის მხარდაჭერას გააგრძელებს.
„დღეს ჩვენ პარტნიორებთან ერთად პროგრამის კურსდამთავრებულები დავაჯილდოვეთ. დაახლოებით ერთი წლის წინ ჭიათურაში უნიკალური პროექტი, საგანმანათლებლო პლატფორმა შევქმენით, რომელიც ადგილობრივ ახალგაზრდებს ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის საშუალებას აძლევს, იმისათვის, რომ შემდგომში მათ წარმატებული მომავალი, კარიერა ჰქონდეთ. ვულოცავ კურსდამთავრებულებს. ჩვენი კომპანია გააგრძელებს პროექტის მხარდაჭერას/ინვესტირებას სოციალურ-კორპორაციული პოლიტიკის ფარგლებში“, - განაცხადა „ჯორჯიან მანგანეზის“ ადმინისტრაციულმა დირექტორმა თეიმურაზ ხონელიამ.
მათემატიკისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების პროგრამაში ჩართვა დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებს შეეძლოთ, რომლებმაც შესარჩევი კონკურსი წარმატებით გაიარეს. პროგრამას კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზი“ აფინანსებს.

Kutaisi International University (KIU) hosted students from the Chiatura multifunctional center who successfully completed their joint Mathematics and Computer Science course.
During the event 20 school graduates participating in the project received certificates. A tour of the campus was also organized for them. The young people got acquainted with the KIU campus..
Cooperation between Kutaisi International University and Chiatura multifunctional center started in 2021. Its aim is to expand access to higher education for students in the region, promote professions that are in demand on the market and promote youth employment.
In the framework of this cooperation, Kutaisi International University and the Chiatura Multifunctional Center implemented a joint training program in mathematics and computer science for a period of eight months. The training process was supervised by professors Giorgi Oniani and Ia Mosashvili.
According to Magda Magradze, Chancellor of the Kutaisi International University, KIU and the Chiatura multifunctional center offered a special preparatory course in information technology and mathematics to applicants and students of the region, so that young people can properly prepare for university admission.
“This is a very important new initiative and cooperation that started this year between Kutaisi International University and Chiatura multifunctional center. The purpose of the project is to give students residing in the region the opportunity to prepare for university. By this we try to expand access to education for young people living in the region”, said Magda Magradze, Chancellor of the Kutaisi International University.
The Administrative Director of Georgian Manganese company, Teimuraz Khonelia, congratulated the young people on completing the course and noted that the company will continue to support the project.
“Today, together with our partners, we have awarded the graduates of the program. About a year ago we created a unique project - an educational platform in Chiatura, which allows local youth to have access to quality education so they can have successful future and career. I congratulate the graduates. Our company will continue to support/invest in the project through our social and corporate policy” - said Teimuraz Khonelia, Administrative Director of Georgian Manganese.
Graduate students who successfully pass the selection competition can join the Mathematics and Information Technology program. The program is funded by Georgian Manganese company.