KIU-ში მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის მხარდაჭერით, გრანტის ფარგლებში, ახორციელებს პროექტს - „ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიური (ი.ს.ტ., ICT) გადაწყვეტები მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის (MSMEs)“.
15 და 16 აპრილს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გაიმართა ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა/ტრენინგი პროექტში ჩართული მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოს წარმომადგენლებისთვის. ტრენინგში მონაწილეობის მიღების მიზნით მოწვეული იყო 46 საწარმო. შეხვედრა, რომელიც ჰიბრიდულ რეჟიმში მიმდინარეობდა, KIU-ს კანცლერმა მაგდა მაღრაძემ გახსნა, მან მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და აქტიური ჩართულობისთვის მადლობა გადაუხადა. მისი თქმით, ეს პროექტი ძალიან მნიშვნელოვანია მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების (MSMEs) განვითარებისთვის.
„2 წლის წინ ჩვენს გერმანელ პარტნიორებთან - მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან (TUM) და TUM International GmbH-თან ერთად შევიმუშავეთ ინოვაციების ეკოსისტემის განვითარების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. ამ პლატფორმის ფარგლებში განვახორციელეთ არაერთი შეხვედრა მსხვილ კომპანიებთან, დონორებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან. შეხვედრების მიზანი გახლდათ, გამოგვეკვლია რა სახის საჭიროებები აქვს ბიზნესს ადამიანურ კაპიტალთან მიმართებით, რა გამოწვევების წინაშე დგას და რა სახის სპეციალისტები სჭირდება. ჩავატარეთ საინტერესო სემინარებისა და ვორქშოპების სერია. შედეგად, დავაფუძნეთ ინდუსტრიის მრჩეველთა საბჭო. ამ ჭრილში ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებთან (MSMEs) თანამშრომლობა. ეს პროექტიც სწორედ ამ მიზანს ემსახურება. მინდა, დიდი მადლობა გადავუხადო პროექტში ჩართულ ყველა კომპანიას და იმედი მაქვს, რომ KIU-ს სტუდენტების მიერ შექმნილი გადაწყვეტები მათთვის იქნება სასარგებლო“, - აღნიშნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კანცლერმა მაგდა მაღრაძემ.
სტუმრებს ასევე მიესალმნენ პროექტის ხელმძღვანელები, KIU-ს ფაკულტეტების დეკანები ნათია ზედგინიძე და რამაზ ბოჭორიშვილი და USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის ადამიანის რესურსების განვითარების  კომპონენტის ხელმძღვანელი ნათია ვეფხვაძე. შეხვედრას ესწრებოდნენ პროექტში ჩართული KIU-ს აკადემიური გუნდი, აკადემიური მხარდაჭერის პერსონალი.
ამჟამად მიმდინარეობს პროექტის II კომპონენტზე მუშაობა. II კომპონენტი ეფუძნება სტუდენტების მიერ პროექტის I კომპონენტში ჩატარებულ კვლევას, რომელზე დაყრდნობითაც შეირჩა 46 კომპანია. კომპანიებთან კომუნიკაციის და მათი აქტიური ჩართულობის შედეგად, სტუდენტებმა და პროექტის ი.ს.ტ. ტრენერების გუნდმა გამოკვეთეს გარკვეული ICT საჭიროებები, რაც საწარმოებს დაეხმარებათ თავიანთი ბიზნესის განვითარებაში. აღნიშნულ საჭიროებებზე დაყრდნობით, სრულიად უფასოდ, მაღალკვალიფიციური ი.ს.ტ. ტრენერების გუნდის მიერ,  შემუშავდა ICT გადაწყვეტები ბიზნესებისთვის, რომლის დანერგვასაც ასევე უფასოდ შესთავაზებს გუნდი კომპანიებს პროექტის ბოლო ფაზაში. კომპანიებს სულ წარედგინათ 5 სხვადასხვა ტიპის პროექტი, საწარმოების წარმომადგენლებმა კი თავად აირჩიეს თავიანთი ბიზნესის მოთხოვნების შესაბამი პროდუქტი.
პროექტის შემდეგ ეტაპზე მათემატიკისა და კომპიუტერული მეცნიერების სკოლების სტუდენტები „სკრიპტინგის ენების“ კურსის ფარგლებში, პროფესორისა და სწავლების ასისტენტების მენტორობით, გააგრძელებენ კომპანიების მიერ არჩეულ პროდუქტებზე მუშაობას.
პროექტის - „ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიური (ი.ს.ტ.) გადაწყვეტები მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის“ მიზანია ხელი შეუწყოს  სხვადასხვა სფეროში მოქმედი ბიზნესების ეკონომიკური კონკურენტუნარიანობის გაზრდას  ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიური  ცოდნითა და უნარებით აღჭურვის გზით. ასევე, შესთავაზოს ბიზნესებს ელექტრონული ვაჭრობის ისეთი ინოვაციური  გადაწყვეტები და მიდგომები, რაც პირდაპირ მათ საჭიროებებზე იქნება მორგებული.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) სტუდენტების პირველი ნაკადი 2020 წელს მიიღო. უნივერსიტეტის მიზანია ეტაპობრივად გახდეს განათლების, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ჰაბი რეგიონში. შედეგად, საქართველო დაიკავებს წამყვან ადგილს საერთაშორისო საგანმანათლებლო და სამეცნიერო არენაზე.
KIU ამჟამად ახორციელებს ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამებს. უნივერსიტეტი სამომავლოდ გეგმავს პროფესიული, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების დამატებას.
KIU თანამშრომლობს ევროპის წამყვან მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან (TUM International GmbH და TUM). ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საპატიო პრეზიდენტია TUM-ის ყოფილი პრეზიდენტი, პროფესორი ვოლფგანგ ა. ჰერმანი.
საქართველოში USAID-ის შესახებ: უკანასკნელი 30 წლის განმავლობაში ამერიკელმა ხალხმა USAID-ის მეშვეობით 1.8 მილიარდი აშშ დოლარის ინვესტირება მოახდინა. USAID-ის პროექტები შექმნილია იმისთვის, რომ დაეხმაროს საქართველოს თავისუფალი და განვითარებული დემოკრატიის პრინციპების დანერგვაში. USAID-ი ახორციელებს ეკონომიკურ და ჰუმანიტარულ დახმარებას 100-ზე მეტ ქვეყანაში. დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებ გვერდს: http://georgia.usaid.gov.
USAID - ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის შესახებ: 5-წლიანი, USAID-ის მიერ $23 მილიონით დაფინანსებული პროგრამა ხორციელდება DAI Global-ის მიერ.  პროგრამის მიზანია სოფლის მეურნეობის მიღმა არსებული სექტორების განვითარების ხელშეწყობა, რომელთაც სამუშაო ადგილების შექმნის, ინვესტიციების მოზიდვის, მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის შემოსავლების ზრდის პოტენციალი გააჩნიათ. https://www.facebook.com/EconSecProgram

Kutaisi International University with the support of the USAID Economic Security Program is implementing a grant project – “Information and Communication Technology (ICT) Solutions for Micro, Small and Medium Enterprises (MSMEs)”.
On April 15 and 16, Kutaisi International University held a two-day working meeting/training for representatives of the micro, small and medium enterprises involved in the project. Forty-six enterprises were invited to participate in the training. The meeting, which was held in hybrid mode, was opened by Magda Magradze, Chancellor of KIU. She addressed the participants and thanked them for their active participation. She said the project is very important for the development of micro, small and medium enterprises (MSMEs).
“Two years ago, together with our German partners - Technical University of Munich (TUM) and TUM International GmbH - we elaborated a strategy and action plan to develop the innovation ecosystem. As part of this platform, we held a series of meetings with large companies, donors and international organizations. The purpose of the meetings was to find out what the business needs are in terms of human capital, what challenges it faces and what kind of specialists it needs. We held a series of interesting seminars and workshops. As a result, we set up an industry advisory board. In this context, cooperation with micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) is very important to us. This project also serves this purpose. I would like to thank all the companies involved in the project and I hope that the solutions created by KIU students will be useful for them,” said Magda Magradze, Chancellor of Kutaisi International University.
Guests were also welcomed by project managers Natia Zedginidze and Ramaz Bochorishvili, KIU Faculty Deans, and Natia Vepkhvadze, Human Resources Development Component Manager for the USAID Economic Security Program. The meeting was attended by the KIU academic team involved in the project, academic support staff.
Currently, work on the second component of the project is underway. Component II is based on the research conducted by the students in Component I of the project, based on which 46 companies were selected. As a result of the communication with the companies and their active participation, the students and the ICT project team of trainers identified certain ICT needs that would help the companies to develop their businesses. Based on these needs, the team of highly qualified trainers developed totally free, ICT solutions for enterprises, the implementation of which will also be offered free of charge by the team to the enterprises in the last phase of the project. Companies presented a total of 5 different types of projects and the representatives of the enterprises themselves chose the product that matched their business requirements.
In the next phase of the project the students of Schools of Mathematics and Computer Science will continue working on the products chosen by the companies under the mentoring of a professor and teaching assistants in the course “Scripting languages”.
The project “Information and Communication Technology (ICT) Solutions for Micro, Small and Medium Enterprises”, aims to contribute to the economic competitiveness of businesses operating in various fields by equipping them with knowledge and skills in information and communication technologies as well as to offer enterprises innovative e-commerce solutions and approaches tailored directly to their needs.
Kutaisi International University (KIU) welcomed its first intake of students in 2020. The aim of the University is to gradually become the hub of education, science and technology in the region. As a result, Georgia will take a leading position in the international educational and scientific arena.
Currently, KIU offers bachelor's programs in English. In the future the University plans to add professional, master's and doctoral programs.
KIU cooperates with the leading European Technical University of Munich (TUM International GmbH and TUM). The honorary president of Kutaisi International University is the former president of TUM, Professor Wolfgang A. Hermann.
About USAID in Georgia: Over the past 30 years, the American people have invested $1.8 billion through USAID. USAID projects are designed to help Georgia realize the principles of free and developed democracy. USAID provides economic and humanitarian assistance to more than 100 countries. For more information, visit: http://georgia.usaid.gov.
About USAID Economic Security Program: The 5-year, $23 million USAID-funded program is implemented by DAI Global. The program aims to promote the development of non-agricultural sectors that have the potential to create jobs, attract investment and increase income for micro, small and medium enterprises. https://www.facebook.com/EconSecProgram.