ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) დელეგაციის წარმატებული ვიზიტი სამხრეთ კორეაში გრძელდება. რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი და KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი გიორგი ფიფია ინჩონის ეროვნულ უნივერსიტეტს (სამხრეთ კორეა) ეწვივნენ. ვიზიტის მიზანს საქართველოსა და სამხრეთ კორეას შორის გრძელვადიანი საგანმანათლებლო, აკადემიური და ინოვაციებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის ჩამოყალიბება წარმოადგენს.
KIU-ს დელეგაცია შეხვდა ინჩონის ეროვნული უნივერსიტეტის პრეზიდენტს ლიუ ინ-ჯეს, საგარეო ურთიერთობათა სტრატეგიული მიმართულების დირექტორს ჰონგ ჯინ-ბეს და სამეცნიერო-კვლევითი, ბიზნეს ფონდის, სამეწარმეო და ინოვაციის ცენტრის ხელმძღვანელებს. შეხვედრას დაესწრნენ კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თარაშ პაპასკუა და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი მიხეილ თიგიშვილი.
მხარეებმა თანამშრომლობის სხავადასხვა ფორმატი განიხილეს, მათ შორის: სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის გაცვლითი პროგრამების განხორციელება, რაც ხელს შეუწყობს კულტურათაშორისი განათლებისა და საერთაშორისო აკადემიური მობილობის გაძლიერებას. გარდა ამისა, დაიგეგმება ერთობლივი სამეცნიერო და კვლევითი პროექტები, ტექნოლოგიების, ინოვაციებისა და გამოყენებითი მეცნიერებების მიმართულებებით.
მომავალი თანამშრომლობა მოიცავს სამეწარმეო პროგრამების ერთობლივ მხარდაჭერასაც. KIU, სამხრეთ კორეის წამყვან ინდუსტრიულ-ინოვაციურ პარტნიორებთან ერთად, იმუშავებს ისეთ მნიშვნელოვან დარგებში, როგორებიცაა: ინოვაცია, სტარტაპ ეკოსისტემა და ტექნოლოგიები. აღნიშნული მიმართულებების გაძლიერება განამტკიცებს KIU-ს მისიას, ჩამოყალიბდეს რეგიონში საგანმანათლებლო, სამეცნიერო და სამეწარმეო ჰაბად. მნიშვნელოვანია, რომ უახლოეს პერიოდში ინჩონის ეროვნული უნივერსიტეტის წარმომადგენლები სამუშაო ვიზიტით KIU-ს ეწვევიან.
ინჩონის ეროვნული უნივერსიტეტი, რომელიც სონგდოს საერთაშორისო ბიზნეს უბანში მდებარეობს, სამხრეთ კორეაში მასშტაბით მეორე სახელმწიფო უნივერსიტეტია. ის განსაკუთრებით ცნობილია ინჟინერიის, მეცნიერების, ბიზნესისა და ინოვაციების მიმართულებებით და აქტიურად არის ჩართული კორეის გლობალურ ინოვაციურ ეკოსისტემაში.
ქართულმა დელეგაციამ სამხრეთ კორეაში რამდენიმე მნიშვნელოვანი შეხვედრა უკვე გამართა. KIU-ს წარმომადგენლებმა მოინახულეს ინჩონის თავისუფალი ეკონომიკური ზონა (IFEZ), გაეცნენ სამხრეთ კორეის ერთ-ერთ ყველაზე ცნობილი არქიტექტურული კომპანიის - Junglim Architecture საქმიანობას და სამომავლო თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმდნენ.

Kutaisi International University (KIU) and Incheon National University (INU) Agree on Collaboration
The successful visit of the KIU delegation to South Korea continues. Vakhtang Tsagareli, Acting Rector of KIU and Director of Kutaisi University Campus, along with Giorgi Pipia, Head of KIU's International Relations Department, visited Incheon National University (South Korea). The visit aims to establish long-term educational, academic, and innovation-based collaboration between Georgia and South Korea.
The KIU delegation met with Incheon National University President Prof. Lee In-jae, Director of External Affairs Strategy Hong Jin-bae and the heads of the Research, Business Foundation, Entrepreneurship, and Innovation Centre. The meeting was attended by Tarash Papaskua, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Korea, and Mikheil Tigishvili, Envoy Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Korea.
The parties discussed various formats of collaboration, including the implementation of student and academic personnel exchange programs, which will facilitate the strengthening of intercultural education and international academic mobility. Additionally, joint research projects are planned in the fields of technology, innovation, and applied sciences.
Future collaboration will also include joint support for entrepreneurial programs. KIU, together with South Korea's leading industrial and innovation partners, will work in key sectors such as innovation, startup ecosystems, and technology. Strengthening these areas will reinforce KIU's mission to establish itself as an educational, research, and entrepreneurial hub in the region. Remarkably, representatives from Incheon National University will visit KIU on a working visit in the near future.
Incheon National University, located in Songdo International Business District, is the second-largest public university in South Korea. It is particularly renowned for its programs in engineering, science, business, and innovation, and actively participates in Korea's global innovation ecosystem.
The Georgian delegation has already held several significant meetings in South Korea. KIU representatives visited the Incheon Free Economic Zone (IFEZ), became acquainted with the operations of Junglim Architecture - one of South Korea's most prominent architectural companies and reached agreement on future collaboration.