ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) აგრძელებს აზიის მასშტაბით სტრატეგიული პარტნიორების ქსელის გაფართოებას. KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი და KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი გიორგი ფიფია სამხრეთ კორეის ერთ-ერთ ყველაზე ცნობილ არქიტექტურულ კომპანიას - Junglim Architecture ესტუმრნენ და ხელმძღვანელ პირებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
ვახტანგ ცაგარელმა კორეულ მხარეს გააცნო უნივერსიტეტის მზარდი ეკოსისტემა, კამპუსის განვითარების ხედვა და განათლებისა და მეწარმეობის სინერგიული გარემოს ჩამოყალიბების კონცეფცია. Junglim Architecture-ის წარმომადგენლებმა მაღალი დაინტერესება გამოხატეს აღნიშნული პროცესის მიმართ და გამოთქვეს მზადყოფნა, ჩაერთონ და გამოიყენონ საკუთარი გამოცდილება KIU-ს კამპუსზე ინოვაციური სივრცეების შექმნაში. შეხვედრას ესწრებოდა საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი სამხრეთ კორეის რესპუბლიკაში მიხეილ თიგიშვილი.
KIU-სა და Junglim Architecture-ის თანამშრომლობა დაიგეგმება მრავალმხრივი მიმართულებით და მოიცავს როგორც უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურის, ისე საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ეკოსისტემის გაძლიერებას. აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელდება ერთობლივი პროექტები, მასტერკლასები, სტუდენტებისა და პროფესორების გაცვლით პროგრამები, რაც კიდევ უფრო განამტკიცებს უნივერსიტეტის სტრატეგიულ მიზნებს და ხელს შეუწყობს KIU-ს პოზიციონირებას საერთაშორისო დონეზე.
გარდა ამისა, კომპანია Junglim Architecture აქტიურად ჩაერთვება KIU-ს გრძელვადიანი სივრცითი და მეწარმეობის განვითარების გენერალური გეგმის დაპროექტების ნაწილში, რაც უნივერსიტეტის ეკოსისტემას კიდევ უფრო გააძლიერებს. შეხვედრის დასრულების შემდეგ მხარეები შეთანხმდნენ თანამშრომლობის კონკრეტული ფორმატების შემუშავებასა და საპილოტე პროექტების მოდელირებაზე.
კომპანია Junglim Architecture 1967 წელს დაფუძნდა და ის ცნობილია როგორც კორეაში, ისე საერთაშორისო დონეზე განხორციელებული ათასზე მეტი მასშტაბური პროექტით. კომპანიის მუშაობა ეფუძნება „სრული დიზაინის“ მიდგომას, რომელიც აერთიანებს სივრცის დაგეგმარებას, ფუნქციურ ლოგიკას, მდგრადობას და დიზაინს.

Kutaisi International University (KIU) continues to expand its network of strategic partners across Asia. Vakhtang Tsagareli, Acting Rector of KIU and Director of Kutaisi University Campus, along with Giorgi Pipia, Head of KIU's International Relations Department, visited Junglim Architecture - one of South Korea's most renowned architectural companies and held working meetings with executive leadership.
Vakhtang Tsagareli introduced the Korean partners to the university's evolving ecosystem, the vision for campus development, and the concept of establishing a synergistic environment that integrates education and entrepreneurship. Representatives from Junglim Architecture expressed considerable interest in these initiatives and indicated their readiness to engage and leverage their expertise in creating innovative spaces on the KIU campus. The meeting was attended by Mikheil Tigishvili, Envoy Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of South Korea.
Collaboration between KIU and Junglim Architecture will be diversified, encompassing both the enhancement of the university's infrastructure and the strengthening of its educational and research ecosystem. Within the framework of this partnership, joint projects, masterclasses, and student and faculty exchange programs will be implemented, further reinforcing the university's strategic objectives and contributing to KIU's positioning in the global context.
Moreover, Junglim Architecture will actively participate in the development of KIU's long-term spatial and entrepreneurial development master plan, which will further consolidate the university's ecosystem. Following the meeting, the parties agreed to develop specific collaboration frameworks and model pilot projects.
Founded in 1967, Junglim Architecture is recognised both in Korea and internationally for having completed over a thousand large-scale projects. The company's work is grounded in a "total design" approach that integrates spatial planning, functional logic, sustainability, and design.