ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) დელეგაცია სამხრეთ კორეის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება. KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი და KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი გიორგი ფიფია აზიის ერთ-ერთ ყველაზე განვითარებულ ეკონომიკურ-ინოვაციურ ჰაბს, ინჩონის თავისუფალ ეკონომიკურ ზონას (IFEZ) ესტუმრნენ. ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა ტექნოლოგიური, ინოვაციური და ინდუსტრიული გამოცდილების გაზიარება და ამასთანავე, საერთაშორისო საგანმანათლებლო-კვლევითი თანამშრომლობის გაფართოება.
ქართული დელეგაცია შეხვდა IFEZ-ის ინოვაციებისა და ქალაქის ზრდის სტრატეგიის დეპარტამენტის სმარტ IT ოპერაციების ჯგუფის ასისტენტ დირექტორს, პროფესორ ლი სანგ ჰოს. მან სტუმრებს გააცნო IFEZ-ის განვითარების მოდელი, რომელიც მოიცავს ეკონომიკური ზონის ულტრათანამედროვე ციფრულ ინფრასტრუქტურას, ურბანულ დიზაინსა და სმარტ-მმართველობას. კორეულ მხარეს ასევე წარმოადგენდა ინჩონის უნივერსიტეტის კვლევისა და სამეწარმეო ფონდის პროფესორი, ინდუსტრიულ-საგანმანათლებლო თანამშრომლობის ექსპერტი, დოქტორი სუნ დონგ იუ. შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი კორეის რესპუბლიკაში თარაშ პაპასკუა და საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი მიხეილ თიგიშვილი.
IFEZ-ის წარმომადგენლებმა გამოხატეს მზადყოფნა, ერთობლივი ინიციატივების განხორციელების მიზნით, ითანამშრომლონ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტთან (KIU) და ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქთან (KUCA) განათლების, კვლევისა და ინოვაციური ინფრასტრუქტურის განვითარების მიმართულებით, რაც კიდევ უფრო გააძლიერებს KIU-ს, ჩამოყალიბდეს რეგიონში წამყვან ინოვაციურ და სამეწარმეო ჰაბად. როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, კორეის რესპუბლიკის მთავრობა მხარს უჭერს იმ საერთაშორისო პროექტების განხორციელებას, რომლებიც საგანმანათლებლო-ინდუსტრიული ჰაბების განვითარებას ითვალისწინებს.
მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური, სამხრეთ კორეის ინჩონის თავისუფალი ეკონომიკური ზონა (IFEZ) 13, 000 ჰექტარზეა გაშენებული. ინჩონში მსოფლიოს წამყვანი მულტინაციონალური კომპანიები სხვადასხვა მიმართულებით საქმიანობენ, მათ შორისაა: ბიოტექნოლოგიები, ინფორმაციული ტექნოლოგიები, ინდუსტრია და სხვა.

A delegation from Kutaisi International University (KIU) is on a working visit to the Republic of Korea. Vakhtang Tsagareli, Acting Rector of KIU and Director of the Kutaisi University Campus, along with Giorgi Pipia, Head of KIU’s International Relations Department, visited the Incheon Free Economic Zone (IFEZ), one of Asia's most advanced economic and innovation hubs. The visit aimed to facilitate the exchange of technological, innovative, and industrial expertise, while also expanding international educational and research collaboration.
The Georgian delegation met with Professor Lee Sang Ho, Assistant Director of the Smart IT Operations Group within IFEZ's Innovation and City Growth Strategy Department. He introduced the visitors to IFEZ's development model, which encompasses the economic zone's cutting-edge digital infrastructure, urban design, and smart governance systems. The Korean side was also represented by Professor Sun Dong Yu from Incheon University's Research and Enterprise Foundation, an expert in educational-industrial cooperation. The meeting was attended by Tarash Papaskua, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Korea, and Mikheil Tigishvili, Envoy Extraordinary and Plenipotentiary.
IFEZ representatives expressed their readiness to collaborate with Kutaisi International University (KIU) and Kutaisi University Campus (KUCA) on joint initiatives in education, research, and innovation infrastructure development, which would further strengthen KIU's position as a leading innovation and entrepreneurship hub in the region. As noted during the meeting, the Government of the Republic of Korea supports the implementation of international projects focused on the development of educational-industrial hubs.